Egy ceglédi vályogházban született 1900 március 8-án a kislány, akiről akkor még senki sem sejtette, hogy kora egyik legnagyobb színésznője lesz. Édesanyja péksüteményeket készített, gesztenyét sütött, amit az apa az utcán, és az állomáson árult. A nagy szegénységben felnevelkedett kislány egész életében képtelen volt feldolgozni azt a traumát, melyet az okozott benne, hogy édesapja nem tudta őt igazán szeretni. Az iskolában hamar kiderült, hogy a kis Irma szépen szaval, és a különböző rendezvényeken színdarabokban is örömmel szerepelt. Ha csak tehette, moziba ment, és csodálattal bámulta a színészeket a vásznon. Később a nővére révén zongoraleckéket vett egy helyi zenetanártól. Tizenhét évesen felköltözött Budapestre, ahol címkéket ragasztott borítékokra. Ebből a pénzből tudott beiratkozni az Országos Színészegyesület Színészképző Iskolájába, nővérével, Eszterrel együtt, aki szintén színésznő akart lenni. Mindezt titokban tették, mert a szülők szigorúan tiltották őket a színpad „bűnös” világától. Később ők is belátták, hogy Irmának tehetsége van a színészethez, de anyagilag nem tudták támogatni a lányukat. Színinövendékként a Vígszínház statisztája volt, és a fellépésekért kapott alkalmankénti ötven fillérből élt. Az akkori legnagyobb színészektől leshette el a szakma titkait, és egyre nagyobb szerepeket bíztak rá. Férfiakkal nem ismerkedett, csak a színháznak élt. Ha nem játszott, akkor más társulatok előadásait nézte.

Bár a színpadon ünnepelt színésznő volt, a férje elhagyta egy másik asszony miatt, de sokáig eljátszották a boldog párt, hogy a közönség ne fogjon gyanút. Olyan élethűen „komédiáznak”, hogy Irma 1936- ban újra teherbe esett, ám ez a gyermek sem született meg. Kórházi kezelések miatt kilenc hónapig nem léphetett a színpad deszkáira. Győrben tért vissza a közönség elé, de a házassága újra zátonyra futott. A hitleri uralom, a Színészkamara zsidó származású színészeket célzó tisztogató tevékenysége, és a félelem ezen időszaka a színházakra, s a közönségre egyaránt kihatott. 1939- ben Sziklai a Fővárosi Operettszínház társigazgatója lett, és együtt költöztek a fővárosba. A boldogtalan asszony a kor egyik legnagyobb operett színésznője lett, Kiss Manyi, Latabár Kálmán és Lendvai Andor társaságában aratta sikereit. 1944 férje munkaszolgálatra vonult be, Irma pedig fájdalmasan szembesült a zsidókat ért megaláztatásokkal, a nyilasok könyörtelen bánásmódjával. Nővérével kettesben, munka nélkül maradva szerény jövedelemre csupán egy-egy ruhájának eladásával tett szert. Még így is kitartott a hűtlen férje mellett, akinek végül egy ausztriai munkatáborban veszett nyoma.
![]() |
Herkulesfürdői emlék: Temessy Hédi, Patkós Irma, Dajka Margit |
1950-ben Várkonyi Zoltán - a Magyar Néphadsereg Színházának akkori társigazgatója és főrendezője - sietett segítségére. Ruttkai Éva, Komlós Juci, Ajtay Andor, és Mányai Lajos mellé leszerződtette a színésznőt egy esztrádműsorba. Ez a periódus három évig tartott, amikor is a színház új direktora elbocsátotta. A szerencse ezúttal is mellé állt, hiszen a Madách Színházhoz szerződhetett, ahol remek prózai szerepekben tündökölhetett 1960- ig. Nyugdíjba vonulása után újra Cegléden lelt nyugtot magának. Igazi vidéki parasztasszonyként élte az életét, ám öt év múlva a Gyermekbetegségek című vígjáték nagymamaszerepének nem tudott ellenállni, és kamerák elé állt. Olyan filmek követték ezt, mint az Ünnepnapok, a Bűbájosok, a Kitörés, vagy a Sárika, drágám. Utóbbi filmben nyújtott alakításáért nívódíjjal jutalmazták. 1976 és 1980 között Patkós Irma huszonnyolc filmben, valamint tévéfilmben játszott. A szófiai nemzetközi tévéfilmszemlén a Lázadók című film Reza nénijének megformálásával a legjobb női alakítás díját nyerte el. Túl a nyolcvanon még mindig aktívan forgatott, játszott a Ripacsokban, vagy a Szerencsés Dánielben is, majd az Érdemes Művész kitüntetést is megkapta. 95. születésnapja előestéjén a Kossuth Múzeumban a tiszteletére rendeztek kiállítást, majd átvehette a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjét, művészi pályája elismeréséül. 1996. október 24-én, ahogyan élt, csendesen távozott. 96 évet élt.
Legnagyobb színpadi sikerei: A királykisasszony lovagja, Viktória, A pozsonyi lakodalom, Carmen, Faust, A kaméliás hölgy, Maya, Lili bárónő, Denevér, Dorottya, János vitéz, Bajadér, Csárdáskirálynő, Cirkuszhercegnő, Marica grófnő, Cigányszerelem, Vígözvegy…
Legnagyobb filmszerepei: A falu jegyzője, A vesztes nem te vagy, Ámokfutás, Apám néhány boldog éve, Aranykor, Az erőd, Ballagó idő, Boldog évek, Édes Emma- drága Böbe, Bűbájosok, Gyermekbetegségek, Herkulesfürdői emlék, Kiterítve, Kitörés, Kojak Budapesten, Lázadók, Luca néni feltámadása, Mágnás Miska, Különös házasság, Mélyvíz, Nagymama, Nyolc évszak, Ripacsok, Sárika, drágám, Szerencsés Dániel, Szabadíts meg a gonosztól, te rongyos élet, Ünnepnapok
![]() |
Törőcsik Marival a Holt vidék című filmben |