Szepes Mária 1946-ban megjelent regénye néhány hónap
után zúzdába került, mint veszedelmes, felforgató irodalom. A kimentett
néhány példány azután kézről kézre járt évtizedeken át; tiltott
gyümölcsként élvezték azok, kik hozzájuthattak, de a mű így is
kultuszregénnyé vált.
A könyv alaptémája egy elixír, maga a Prima Materia, amely halhatatlanná tesz. A történet 1535-ben indul, és háromszáz évvel később ér véget. Újabb és újabb életeken és halálokon át követhetjük végig egy nyughatatlan lélek reinkarnációs fejlődéstörténetét. Venczel Vera számára a vígszínházi színpadi változatot a rendező, Bodor Böbe, és a drámaíró-dramaturg, Lőrinczy Attila készítette el.
Venczel Verát mély barátság fűzte Szepes Máriához. A színművész A Vörös Oroszlán című regény nyomán "páratlan tehetségével hitelesen mutatja be az emberi szellem egyéni fejlődéstörténetét". A monodráma megálmodója és rendezője Bodor Böbe, aki Lőrinczy Attila író-dramaturg segítségével alkalmazta színpadra Szepes Mária regényét. "Bodor Böbe azért döntött e különleges történet feldolgozása mellett, hogy a reinkarnációról, életről és halálról szóló tudást megoszthassa azokkal is, akik még nem találkoztak ezzel a látásmóddal.
A 100. előadás abból az alkalomból is emlékezetes lesz, hogy Venczel Vera színésznő, és Bodor Böbe rendező azon az estén vehetik át a Szepes Mária-díjat, melyet a Szepes Mária Alapítvány kuratóriuma ítélt meg számukra.